Resultater - Tønder Politihundeforening

Tønder Politihundeforening
Stiftet 2014
Title
Gå til indhold
Udtagelse til DM 1. september 2019 i Vejle



Holdet omkring de tre deltagende HF, Connie med Natan, Bitten med Jiro og
Gudrun med Rinna som placerede sig som nr. 1,2 og 3 i den nævnte rækkefølge,
dette udløste en deltagelse ved DM til nr. 1 og 2.

Klubmesterskab 26. maj 2019



Connie med Nathan  blev nr.1 for kårede hunde og Steffan med Holger for ukårede.

Gjelsbro konkurrence 6. april 2019



Connie med Nathan blev nr. 1 og Gudrun med Rinna nr. 4

Unghunde opryknings konkurrence i Sønderborg 3. marts 2019



Connie med Natan blev nr. 1 med 175,7 point og en hel oprykning.

Sydjysk meserskab for unghunde i Sønderborg 6. oktober 2018
Connie med Natan flot nr. 2
Keld  med Zeek nr. 6 af i alt 9 hunde.

Jysk Fynsk mesterskab unghunde 09-08-2018 Silkeborg



Vor Connie med Natan blev nr. 2.

Oprykningskonkurrence for patruljeklasse den 29.4.2018 i Billund


Gudrun med Egon's Rinna, nr. 2 á 5 med 204,9 point. ½ oprykning

Sydjysk mesterskab for patruljehunde
afholdt af Tønder PH den 21. september 2017



Vinder: Johann Haderslev og
nr. 2: Peter, Sønderborg
Herfra  deltog:
Marianne med Maggie nr. 3
Mona med Tessa nr. 6

Jysk unghundemesterskab 2017
Vi deltog med 3 HF:
Erwin med Bronco -  14/23 155,7
Nina ned Recaro -     15/23 149,1
Keld med Zeek -        16/23 147,4

Sydjysk Mesterskab for kriminal & Vinder 2016
Tønder PH afholdt den 7. maj 2016 i strålende sol i Vester Vedsted Plantage.
5 hunde / fører deltog og samlet vinder blev:



Benny Lund med Hulgaards Mik som opnåede 206,8 point.

Unghunde oprykning marts 2016.
Fra Tønder PH deltog:
Erwin med Bronco. 142,2
Marianne med Maggie. 160,2 ½ oprykning

Lokal unghundekonkurrence den 25.10.2015



Kim med Skuterhusets Largo        172,9
Gudrun med Bronco                    171,5
Birthe med Esther            166,2
Marianne med Maggie                 164,7

Sydjysk mester for unghunde 2015 deltog Tønder PH med:



Gudrun - Bronco nr. 3 - 165,4 point
Marianne med Hulgaards Maggie, nr. 5 - 154,6
Kim  - Skusterhusets Largo udgik - skadet

Jysk mesterskab for unghunde 2015 vi deltog med 3 hunde af 21



Marianne med Hulgaards Maggie - 151,5 (10)
Birthe Møllers Esther - 141,7 (14)
Gudrun med Vom Wolfsmoor Bronco - 133,1 (16)


Oprykningskonkurrence 25. april 2015 i patrulje klassen - Horsens



Deltog Keld med Tobila's Monty - 194,3 og en 5 plads af 9.

Unghunde oprykningskonkurrence den 8. marts 2015 i Haderslev




Årets pokalmodtagere.
Anja - Årets unghund
Marianne - Årets Kriminalhund
Connie - Årets vinderhund og "knokkelpris"
Årets patrulje hund - Birgitte ikke tilstede.
Pokal for kåring i år 2014 til Benny, Kim og Mona

                    





I alt 12 hunde stillede i konkurrencen placeering for vore deltagere.
Benny Hulgaards Mik 178,8 (hel opr.) Nr.1
Mona Møllers Tessa 173,9 (hel opr.) Nr.2


Sydjysk nat 21.2.15 afholdt af Esbjerg PH
Fra klubben deltog holdet Tønder Tosserne
(Anja / Kim) placeret som nr. 5 af 6 hold

Oprykning unghunde område 3 den 9. november 2014



Fire deltagere fra Tønder PH
Anja blev nr. 3 med ½ oprykning
Kim blev nr. 6 og ½ oprykning
Benny blev nr. 7 og ½ oprykning
Mona nr. 10

Udtagelseskonkurrence til DM 2014  kriminal/vinder  den 31.8 - Sønderborg



Vinder Connie med Indi 185,5
Krim Marianne med Zilva 205,2







Oprykning patruljeklasse Horsens 28. april 2019


Erwin deltog med Bronco og fik en placering som nr. 6

Sydjysk natkonkurrence i Haderslev 16. februar 2019

Vi deltog med 2 hold og 4 figuranter/dommere
Bitten og Gudrun blev nr. 2
Mona og Erwin blev nr. 5

Unghunde opryknings konkurrence i Sønderborg 8. april 2018
Erwin med Bronco nr. 10 á 14 nu patrulje hund
Keld  med Zeek nr. 12 á 14
begge fik ½ oprykning på dagen.

Unghunde opryknings konkurrence i Aabenraa den 4. november 2017
Herfra deltog vi med tre hunde
180 point er muligt.




Gudrun med  Egon's Rinna - 170,0 point nr. 4 á 13
Erwin med Vom Volfsmoor Bronco - 162,5 point nr. 7
Nina med Egon's Recaro - 156,0 point nr. 10

Sydjysk mesterskab for unghunde den 7. oktober 2017
afholdt i Vejle



Herfra deltog:
Erwin  med Bronco - opnåede: 169,4 nr. 2/10
Keld   med Zeek - opnåede: 168,0 nr. 3/10
Nina med Recaro - opnåede 156,0 nr. 6/10

Oprykningskonkurrence 2016 i patruljeklassen



Her deltog Birgitte med Loke. 214.2 point og nr. 3 på dagen og ½ oprykning.

Sydjysk mesterskab for Patruljehunde Aabenraa den 24.10.15



Herfra deltog:
Benny med Hulgaards Mik nr. 1          207,0
Anja Deterthing Folmer nr. 9    175,0
Mona med Møllers Tessa nr. 12                  149,9

Unghunde oprykningskonkurrence 7. november 2015 i Tønder.



Kim med Largo rykkede op i patruljeklassen med en ½ oprykning. nr. 4 med 164,3 point
nr. 2 Birthe med Møllers Esther - 167,9
nr. 5 Marianne med Maggie - 159,3
nr. 8 Gudrun med Bronco - 142,5

Lokal kurrence for patruljehunde den 22-08-15



1. Benny Lund Hulgaards Mik - 226,2
2: Anja Deterthing Folmer - 202,3
3: Mona med Møllers Tessa - 181,0
4: Birgitte med Fattiggaardens Loke - 153,9

Gelsbro 2015



Nr. 1: Connie med Indi og nr. Benny med Mik .






Jysk mesterskab 14.8.14 Silkeborg



Anja og Folmer

Udtagelse patruljeklassen den 7.9.14 - Sønderborg



Birgitte med Loke 158,7






Tilbage til indhold